معجزه تنفس


تعداد بازدید : 13860
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۱۱/۰۳


بینی شما قسمتهای راست و چپ دارد که هر دو قسمت برای تنفس تان بکار میروند، اما در حقیقت دو سوراخ بینی شما متفاوتند و شما میتوانید این تفاوت را حس کنید. حفره سمت راست بینی، نشانگر خورشید ( سوریا بدا /surya bheda ) و حفره سمت چپ نشانگر ماه ( چاندرا بدا / chandra bheda ) است.
وقتی سردرد دارید، سعی کنید که حفره سمت راست بینی تان را ببنیدید و برای تنفس کردن تنها از حفره سمت چپ استفاده کنید. خواهید دید که بعد از پنج دقیقه سردرد شما خوب خواهد شد
اگر احساس خستگی میکنید، برعکس اقدام فوق را عمل کنید. حفره سمت چپ بینی تان را ببندید و تنها از حفره سمت راست بینی تان تنفس کنید. بعد از مدتی احساس میکنید که خستگی شما برطرف شده است.
حفره سمت راست بینی شما به گرمی مربوط است و لذا براحتی گرم میشود این درحالی است که حفره سمت چپ بینی تان به سردی مربوط میباشد.
تفریباً همه خانم ها از حفره سمت چپ بینی شان تنفس میکنند، بنابراین با سرعت بیشتری خنک میشوند. اما بیشتر پسر بچه ها با بینی سمت راستشان نفس میکشند

 

آیا توجه کرده اید که وقتی از خواب برمیخیزید، کدام حفره بینی تان سریعتر تنفس میکند؟ اگر از حفره
چپ تندتر تنفس میکنید، شما احساس خستگی دارید. بنابراین حفره سمت چپ بینی تان را ببندید و برای تنفس از حفره سمت راست خود استفاده کنید، خواهید دید که بسرعت احساس شادابی میکنید.
 


طبق بررسی های انجام گرفته مشخص گردیده است که حفره های بینی یک شخص سالم هر دو ساعت یکبار تک تک تغییر می کنند و به نوبت کمی کیپ می شوند.با استفاده از  پرانایاما یا تنفس در یوگا که سورا بدا چاندرا بدا یکی از این تنفس ها می باشد می توان بدن را سالم , آرام , متعادل و سرشار از پرانا ( انرژی حیاتی ) نمود.تنفس حیاتی ترین انرژی در بدن است که روی تمامی فعالیت های سلولی , حتی سلول های مغزی , اثر مستقیم دارد. هر فرد در هر دقیقه 15 مرتبه وهر روز 21600 مرتبه تنفس می کند.پرانایاما برای هر تمرین کننده نکات و قوانینی دارد که هر شخص با آگاهی نسبت به آنها به بهترین نتیجه از پرانایاما خواهد رسید.